čtvrtek 6. září 2012

Válka o nové e-knihy s nakladateli

Jak přesvědčit nakladatele aby vám poskytli knihy v elektronické verzi a ještě pokud možno ve všech dostupných formátech? Neřešitelné? Téměř.
Hned v úvodu musím upozornit že se tento článek netýká všech nakladatelů (jen cca 95%). Zajímavý je fakt, že rozdíl v přístupu nakladatelů k prodeji e-knih není podle toho jestli to je velké nakladatelství, které má v nabídce tisíce titulů, nebo malé regionální nakladatelství.
Odpověď na dotazy čtenářů, kteří nám píší své požadavky na nejnovější tituly knih v elektronické podobě je jednoduchá - nakladatelé se zdráhají poskytovat knihy. Zkrátka jsme nuceni je přemlouvat k tomu, aby jsme jim mohli zvýšit tržby. Nepochopitelné? Asi ano. Nejsme sami, kteří tento problém musí řešit, konkurenční e-shopy mají stejné problémy. Není to ani tak o tom, jestli nakladatelství nemá práva od autora na prodej knihy i v elektronické podobě, je to o tom, že si vybírají s kým budou spolupracovat, případně někteří ani neuvažují o převodu knih do elektronické podoby a chtějí své tituly zachovat pouze v tištěné podobě. Toto chování je tmářství a velký risk, protože zboží si cestu k zákazníkovi najde. Celosvětový trend prodeje e-knih neustále roste (dle posledních průzkumů lidé kupují na Amazonu již o třetinu elektronických knih více než tištěných, ve Velké Británii prodeje e-knih převýšily prodej knih klasických atd.) a čeští nakladatelé si to uvědomují, ale ve svém jednání jsou až příliš konzervativní.
Tlak čtenářů na nové knihy a zájem autorů o vydání své knihy bez dohadování se s nakladatelem o výši provize, kvalitě své knihy atp. může vést až k tomu, že se někteří autoři mohou přestat soustředit na vydání své knihy u klasického nakladatele a vydají si knihu v elektronické podobě přímo na portálu, který se věnuje e-knihám a který zaručí jejich kvalitní převod, korektury textu, marketingovou podporu, či distribuci. Autor tak může získat přehled o žádanosti jeho knihy a zpětnou reakci čtenářů přímo na internetu. Prodej takových knih má samozřejmě další nesporné výhody pro autory v podobě vyšších honorářů, v podstatě neomezené doby prodeje jejich knih, nebo následné zhotovení tištěné knihy.
Pokud si to nakladatelé brzy neuvědomí, mohou přijít nejen o zisky z e-knih.

Pokud Vás zajímá toto téma, tak doporučuji přečíst si článek Dana Novotného na portálu eReaders ZDE

EDITACE: Inspiraci k tomuto článku jsme také čerpali z oficiálních stránek CNN o tvorbě knih na Amazonu
 http://edition.cnn.com/2012/09/07/tech/mobile/kindle-direct-publish/index.html
27 nejprodávanějších knih Kindle z top 100 je vytvořeno samotnými autory.

JAKUB VIK, DATABOOK.CZ

3 komentáře:

 1. prodavam knihy na Amazonu, zkousel jsem i jine cesty, ale nakonec jsem se rozhodl pro ne, zatim u nich mam 2 knihy, zajima me hlavne casova osa prodeje mych knih z dlouhodobeho hlediska, obecne eknihy jsou neco noveho, uvidime jak se bude situace okolo eknih vyvijet u nas
  zdar a silu

  OdpovědětVymazat
 2. jj, Váš názor v podstatě potvrzuje fakt, že někteří autoři si vydají svou knihu bez nakladatele a prodávají ji u největšího prodejce, tedy Amazonu

  OdpovědětVymazat
 3. "jj, Váš názor v podstatě potvrzuje fakt, že někteří autoři si vydají svou knihu bez nakladatele a prodávají ji u největšího prodejce, tedy Amazonu"

  ROFL.

  OdpovědětVymazat